Connectors > Phoenix-Contact-1703755
Phoenix Contact 1703755
| Part Number: | Phoenix Contact 1703755 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1703755 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 8 Pos 10.16mm pitch Feed Thru Invert Hdr |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1703755 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 8 Pos 10.16mm pitch Feed Thru Invert Hdr
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Current | 55 A |
| Current Rating | 76 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Panel Thickness | 2.9972 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
| Width | 105.41 mm |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 6 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1703755
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

