Connectors > Phoenix-Contact-1703386
Phoenix Contact 1703386
| Part Number: | Phoenix Contact 1703386 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1703386 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 10.16mm pitch Feed Through Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1703386 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 10.16mm pitch Feed Through Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Weight | 149.999992 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 55 A |
| Current Rating | 76 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Schedule B | 8536694040 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Height | 49.92 mm |
| Length | 30.55 mm |
| Panel Thickness | 2.9972 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
| Width | 49.911 mm |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 6 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1703386
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.