Connectors > Phoenix-Contact-1703373
Phoenix Contact 1703373
| Part Number: | Phoenix Contact 1703373 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1703373 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block M 2 POS 10.16mm Screw RA Wall Mount 76A Cardboard |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1703373 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block M 2 POS 10.16mm Screw RA Wall Mount 76A Cardboard
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Mount | Wall |
| Weight | 300.000012 g |
| Current | 55 A |
| Current Rating | 76 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 76 A |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Panel Thickness | 2.9972 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
| Width | 39.751 mm |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 6 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1703373
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the Phoenix Contact 1703373?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for the Phoenix Contact 1703373?
Are there any alternative names for Phoenix Contact 1703373?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.