Connectors > Phoenix-Contact-1702798
Phoenix Contact 1702798
| Part Number: | Phoenix Contact 1702798 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1702798 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header 10.16mm 6AWG 1000V 76A 8 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1702798 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1702798 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header 10.16mm 6AWG 1000V 76A 8 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1702798
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Weight | 39.150011 g |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 76 A |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Panel Thickness | 2.9972 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
| Width | 122.3518 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1702798
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Can you provide any additional documents or datasheets for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
