Connectors > Phoenix-Contact-1702549
Phoenix Contact 1702549
| Part Number: | Phoenix Contact 1702549 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1702549 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header 10.16mm 6AWG 1000V 76A 7 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1702549 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1702549 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header 10.16mm 6AWG 1000V 76A 7 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1702549
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Weight | 24.820007 g |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 76 A |
| Max Current Rating | 76 A |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Length | 95.24 mm |
| Panel Thickness | 2.9972 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
| Width | 95.25 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1702549
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
