Connectors > Phoenix-Contact-1702293
Phoenix Contact 1702293
| Part Number: | Phoenix Contact 1702293 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1702293 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header 10.16mm 6AWG 1000V 76A 6 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1702293 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1702293 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header 10.16mm 6AWG 1000V 76A 6 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1702293
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Weight | 33.620011 g |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 76 A |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Panel Thickness | 2.9972 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
| Width | 96.3168 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1702293
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the color of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
