Connectors > Phoenix-Contact-1702280
Phoenix Contact 1702280
| Part Number: | Phoenix Contact 1702280 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1702280 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header 10.16mm 6AWG 1000V 76A 5 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1702280 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1702280 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header 10.16mm 6AWG 1000V 76A 5 Position Combicon Power Series | Phoenix Contact 1702280
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Weight | 30.099993 g |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 76 A |
| Max Current Rating | 76 A |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Depth | 46.4 mm |
| Length | 86.16 mm |
| Panel Thickness | 2.9972 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
| Width | 86.1568 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1702280
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the header?
What is the voltage rating of the header?
What is the color of the housing?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
