Connectors > Phoenix-Contact-1701804
Phoenix Contact 1701804
| Part Number: | Phoenix Contact 1701804 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1701804 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Terminal Blocks PTA 1, 5/ 2-5, 0 BU |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1701804 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Terminal Blocks PTA 1, 5/ 2-5, 0 BU
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Blue |
| Number of Pins | 2 |
| Current Rating | 17.5 A |
| Height | 12.8 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 15.4 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal blocks?
How many pins does the terminal block have?
What is the current rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.