Connectors > Phoenix-Contact-1701074
Phoenix Contact 1701074
| Part Number: | Phoenix Contact 1701074 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1701074 |
| Qty Available: | |
| Description: | CIOC Series, IDC Connector Plug, 4 Way, 1 Row, 2mm Pitch | Phoenix Contact 1701074 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1701074 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CIOC Series, IDC Connector Plug, 4 Way, 1 Row, 2mm Pitch | Phoenix Contact 1701074
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Blue |
| Housing Material | Polybutylene |
| Insulation Material | Polybutylene |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 1.240008 g |
| Connector Type | Male Pin, Plug, Spring Clamp |
| Current Rating | 3 A |
| Fastening Type | Latch |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 3 A |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Wire |
| Voltage Rating | 32 V |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Depth | 15.6 mm |
| Length | 14.9 mm |
| Pitch | 2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1701074
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the pitch of the connector?
How many contacts does the connector have?
What is the current rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.