Connectors > Phoenix-Contact-1701016
Phoenix Contact 1701016
| Part Number: | Phoenix Contact 1701016 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1701016 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact CIOC 1701016 - 1701016 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1701016 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact CIOC 1701016 - 1701016
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Yellow |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Yellow |
| Housing Material | Plastic |
| Insulation Material | Polybutylene |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 1.559989 g |
| Connector Type | Male Pin, Plug, Spring Clamp |
| Current Rating | 3 A |
| Fastening Type | Latch |
| Gender | Male |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Wire |
| Voltage Rating | 32 V |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Pitch | 2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1701016
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the connector?
What is the current rating of the connector?
What is the pitch of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.