Connectors > Phoenix-Contact-1700784
Phoenix Contact 1700784
| Part Number: | Phoenix Contact 1700784 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1700784 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Spring Cage 5mm 16AWG 400V 16A 1 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1700784 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1700784 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Spring Cage 5mm 16AWG 400V 16A 1 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1700784
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | White |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Positions Per Level | 1 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 14 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1700784
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color and housing material of the product?
What is the maximum and minimum wire gauge for this product?
What is the voltage rating and current rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
