Cables and Wire > Phoenix-Contact-1696109
Phoenix Contact 1696109
| Part Number: | Phoenix Contact 1696109 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1696109 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, M12 Male 90-M12 Female Straight, 4 Con, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1696109 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1696109 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, M12 Male 90-M12 Female Straight, 4 Con, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1696109
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Yellow |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 41.600005 g |
| Gender | Male |
| Cable Length | 600 mm |
| Length | 600 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1696109
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the cable assembly?
How many pins does the cable assembly have?
What is the cable length of the assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
