Cables and Wire > Phoenix-Contact-1694567
Phoenix Contact 1694567
| Part Number: | Phoenix Contact 1694567 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1694567 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, M12 Male Straight-M12 Female 90, 3 Con, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1694567 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1694567 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, M12 Male Straight-M12 Female 90, 3 Con, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1694567
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black, Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 34.500009 g |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Male to Female |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Length | 600 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1694567
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the cable assembly?
What are the technical specifications of the cable assembly?
Are there any documents available for the Phoenix Contact 1694567 cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.