Cables and Wire > Phoenix-Contact-1694431
Phoenix Contact 1694431
| Part Number: | Phoenix Contact 1694431 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1694431 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, M12 Female Right Angle-Pigtail, 5 Con, Black, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1694431 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1694431 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, M12 Female Right Angle-Pigtail, 5 Con, Black, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1694431
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze, Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 356.199993 g |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Female |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Poles | 5 |
| Shielding | Unshielded |
| Cable Length | 10 m |
| Length | 10 m |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1694431
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the current rating of the cable assembly?
What is the cable length of the assembly?
What is the contact plating material of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.