Cables and Wire > Phoenix-Contact-1694428
Phoenix Contact 1694428
| Part Number: | Phoenix Contact 1694428 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1694428 |
| Qty Available: | |
| Description: | Sensor/actuator Cable, M12, Angled, 3PIN, Pur, Free-end, Black-gray, W/leds, 10M |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1694428 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Sensor/actuator Cable, M12, Angled, 3PIN, Pur, Free-end, Black-gray, W/leds, 10M
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black, Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 263.500001 g |
| Connector Type | Circular, Wire Leads |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Shielding | Unshielded |
| Wire/Cable Type | Round |
| Cable Length | 10 m |
| Length | 10 m |
| Wire/Cable Diameter | 4.4 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1694428
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the current rating of the cable?
What is the temperature range in which the cable can operate?
Is the cable shielded?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
