Cables and Wire > Phoenix-Contact-1694392
Phoenix Contact 1694392
| Part Number: | Phoenix Contact 1694392 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1694392 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, M8 Female Right Angle-Pigtail, 3 Con, Black, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1694392 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1694392 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, M8 Female Right Angle-Pigtail, 3 Con, Black, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1694392
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black, Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 51.099987 g |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Cable Length | 1.5 m |
| Length | 1.5 m |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1694392
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the current rating of the cable assembly?
What is the temperature range for operating this cable assembly?
How many pins does the cable assembly have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
