Cables and Wire > Phoenix-Contact-1693746
Phoenix Contact 1693746
| Part Number: | Phoenix Contact 1693746 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1693746 |
| Qty Available: | |
| Description: | CABLE M16 RECPT 10SLOT 14POS 5M M16 Cordset Series | Phoenix Contact 1693746 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1693746 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CABLE M16 RECPT 10SLOT 14POS 5M M16 Cordset Series | Phoenix Contact 1693746
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | PUR |
| Weight | 625.503878 g |
| Connector Type | Circular, Wire Leads |
| Connector Type A | Plug |
| Contact Gender | Female |
| Number of Contacts | 14 |
| Shielding | Unshielded |
| Voltage Rating | 125 V |
| Wire/Cable Type | Round |
| Length | 4.99872 m |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1693746
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the cable?
What is the connector type of the cable?
What is the length of the cable?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
