Connectors > Phoenix-Contact-1690464
Phoenix Contact 1690464
| Part Number: | Phoenix Contact 1690464 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1690464 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories Sleeve Housing Straight Aluminum Die Cast Silver |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1690464 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories Sleeve Housing Straight Aluminum Die Cast Silver
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 100 |
| Housing Color | Silver |
| Housing Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Height | 99.9998 mm |
| Length | 151.9936 mm |
| Thread Size | M40 |
| Width | 56.9976 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1690464
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the housing?
What are the technical specifications of the housing?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

