Connectors > Phoenix-Contact-1690325
Phoenix Contact 1690325
| Part Number: | Phoenix Contact 1690325 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1690325 |
| Qty Available: | |
| Description: | Housing; HEAVYCON ADVANCE; B16; Screw Locking | Phoenix Contact 1690325 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1690325 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Housing; HEAVYCON ADVANCE; B16; Screw Locking | Phoenix Contact 1690325
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 100 |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Screw |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 100.076 mm |
| Length | 126.0094 mm |
| Thread Size | M40 |
| Width | 56.9976 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1690325
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the housing material and color?
What are the maximum and minimum operating temperatures?
What are the dimensions of the housing?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

