Connectors > Phoenix-Contact-1690309
Phoenix Contact 1690309
| Part Number: | Phoenix Contact 1690309 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1690309 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Hc-b Hc-b 16-TMS-100/O1STM40S-EMV - 1690309 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1690309 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Hc-b Hc-b 16-TMS-100/O1STM40S-EMV - 1690309
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 100 |
| Color | Silver |
| Housing Color | Silver |
| Housing Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 100.076 mm |
| Length | 126.0094 mm |
| Thread Size | M40 |
| Width | 56.9976 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1690309
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product code for this Phoenix Contact item?
What are the physical specifications of this Phoenix Contact item?
What are the technical specifications of this Phoenix Contact item?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
