Connectors > Phoenix-Contact-1690082
Phoenix Contact 1690082
| Part Number: | Phoenix Contact 1690082 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1690082 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories Sleeve Housing Right Angle Aluminum Die Cast Gray Powder |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1690082 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories Sleeve Housing Right Angle Aluminum Die Cast Gray Powder
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 100 |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Panel |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Height | 99.9998 mm |
| Length | 105.0036 mm |
| Thread Size | M25 |
| Width | 56.9976 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1690082
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the housing material and color of the sleeve housing?
What are the dimensions of the sleeve housing?
What is the operating temperature range of the sleeve housing?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
