Connectors > Phoenix-Contact-1688418
Phoenix Contact 1688418
| Part Number: | Phoenix Contact 1688418 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1688418 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact D-SUB-contactdrager VS-09-ST-DSUB-2P - 1688418 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1688418 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact D-SUB-contactdrager VS-09-ST-DSUB-2P - 1688418
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Gold |
| Dielectric Material | PBT |
| Mount | Panel |
| Number of Pins | 2 |
| Weight | 6.829995 g |
| Connector Type | D-Sub, Plug, Power |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1688418
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the contact plating material?
What is the maximum operating temperature?
How many pins does this connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
