Connectors > Phoenix-Contact-1687888
Phoenix Contact 1687888
| Part Number: | Phoenix Contact 1687888 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1687888 |
| Qty Available: | |
| Description: | Heavy Duty Power Connectors Female B10 10P Spring-Cage |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1687888 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Heavy Duty Power Connectors Female B10 10P Spring-Cage
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | PC |
| Current Rating | 16 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 16 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 500 V |
| Length | 64 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1687888
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the connector?
What is the maximum operating temperature of the connector?
What is the length of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.