Cables and Wire > Phoenix-Contact-1681981
Phoenix Contact 1681981
| Part Number: | Phoenix Contact 1681981 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1681981 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable assembly; sensor/actuator; 3-position; 0.3M; PUR | Phoenix Contact 1681981 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1681981 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable assembly; sensor/actuator; 3-position; 0.3M; PUR | Phoenix Contact 1681981
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black, Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 16.800012 g |
| Connector Type | Circular |
| Current Rating | 3 A |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Shielding | Unshielded |
| Wire/Cable Type | Round |
| Cable Length | 300 mm |
| Length | 300 mm |
| Wire/Cable Diameter | 4.4 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1681981
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the cable assembly?
What is the current rating of the cable assembly?
What is the cable length of the assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.