Cables and Wire > Phoenix-Contact-1681651
Phoenix Contact 1681651
| Part Number: | Phoenix Contact 1681651 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1681651 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, M12 Male Straight-M12 Female 90, 5 Con, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1681651 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1681651 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, M12 Male Straight-M12 Female 90, 5 Con, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1681651
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black, Grey |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 123.300014 g |
| Connector Type | Circular |
| Connector Type A | Circular |
| Connector Type B | Circular |
| Max Current Rating | 4 A |
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Shielding | Unshielded |
| Wire/Cable Type | Round |
| Cable Length | 3 m |
| Length | 2.999232 m |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1681651
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the cable assembly?
How many pins does the cable assembly have?
What is the maximum current rating of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.