Cables and Wire > Phoenix-Contact-1681648
Phoenix Contact 1681648
| Part Number: | Phoenix Contact 1681648 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1681648 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly Sensor/Actuator 1.5m 22AWG Circular to Circular 5 to 5 POS M-F |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1681648 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly Sensor/Actuator 1.5m 22AWG Circular to Circular 5 to 5 POS M-F
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black, Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 71.699998 g |
| Connector Type | Circular |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Wire/Cable Type | Round |
| Length | 1.499616 m |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1681648
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color of the cable assembly?
How many pins does the cable assembly have?
What is the length of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.