Cables and Wire > Phoenix-Contact-1681389
Phoenix Contact 1681389
| Part Number: | Phoenix Contact 1681389 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1681389 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, M12 Female Right Angle-Pigtail, 4 Con, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1681389 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1681389 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, M12 Female Right Angle-Pigtail, 4 Con, M12 Cordset Series | Phoenix Contact 1681389
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze, Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Insulation Material | PUR |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 300.000012 g |
| Connector Type | Circular, Wire Leads |
| Connector Type A | Circular |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 4 A |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Conductors | 4 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Schedule B | 8544420000 |
| Shielding | Unshielded |
| Voltage Rating | 250 V |
| Wire/Cable Type | Round |
| Cable Length | 10 m |
| Length | 10 m |
| Wire/Cable Diameter | 4.7 mm |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1681389
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the cable assembly?
How many pins does the connector have?
What is the maximum operating temperature for this cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


