Connectors > Phoenix-Contact-1679469
Phoenix Contact 1679469
| Part Number: | Phoenix Contact 1679469 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1679469 |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectangular connector; Insert without Contacts; 250V; 10A; 15+Ground pos; Crimp | Phoenix Contact 1679469 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1679469 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectangular connector; Insert without Contacts; 250V; 10A; 15+Ground pos; Crimp | Phoenix Contact 1679469
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Current Rating | 10 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 10 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Rows | 3 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 34 mm |
| Length | 56 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1679469
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
What is the termination method for the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


