Connectors > Phoenix-Contact-1678923
Phoenix Contact 1678923
| Part Number: | Phoenix Contact 1678923 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1678923 |
| Qty Available: | |
| Description: | Insert Male 10POS Terminal Block |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1678923 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Insert Male 10POS Terminal Block
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | PC |
| Current Rating | 10 A |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Positions | 10 |
| Orientation | Vertical |
| Termination | Terminal Block |
| Voltage Rating | 600 V |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1678923
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the contact plating of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the maximum operating temperature of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.