Connectors > Phoenix-Contact-1678839
Phoenix Contact 1678839
| Part Number: | Phoenix Contact 1678839 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1678839 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn HEAVYCON Adapter Insert F/F 6/6 POS Panel Mount |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1678839 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn HEAVYCON Adapter Insert F/F 6/6 POS Panel Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | PC |
| Current Rating | 10 A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Positions | 6 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Terminal Block |
| Voltage Rating | 600 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description for Phoenix Contact 1678839?
What is the contact plating of Phoenix Contact 1678839?
What is the current rating of Phoenix Contact 1678839?
What is the maximum operating temperature of Phoenix Contact 1678839?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.