Connectors > Phoenix-Contact-1678363
Phoenix Contact 1678363
| Part Number: | Phoenix Contact 1678363 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1678363 |
| Qty Available: | |
| Description: | HC Series Housing For Use With Heavy Duty Power Connector | Phoenix Contact 1678363 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1678363 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
HC Series Housing For Use With Heavy Duty Power Connector | Phoenix Contact 1678363
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Zinc |
| Mount | Base |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 26.6954 mm |
| Length | 81.026 mm |
| Width | 30.48 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1678363
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the housing color of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

