Connectors > Phoenix-Contact-1676996
Phoenix Contact 1676996
| Part Number: | Phoenix Contact 1676996 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1676996 |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectangular connector; Insert without Contacts; 250V; 16A; 10 pos; Crimp | Phoenix Contact 1676996 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1676996 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectangular connector; Insert without Contacts; 250V; 16A; 10 pos; Crimp | Phoenix Contact 1676996
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | Nylon |
| Current Rating | 16 A |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Positions | 10 |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 250 V |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1676996
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the connector?
Can I find the datasheet and manufacturer documentation for this product?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
