Connectors > Phoenix-Contact-1675434
Phoenix Contact 1675434
| Part Number: | Phoenix Contact 1675434 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1675434 |
| Qty Available: | |
| Description: | Coupling Housing with Single Locking Latch Height: 61 mm with Gland 1 X |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1675434 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Coupling Housing with Single Locking Latch Height: 61 mm with Gland 1 X
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Nylon |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 60.5028 mm |
| Length | 26.4922 mm |
| Width | 26.4922 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1675434
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the housing color of the Phoenix Contact 1675434?
What is the maximum operating temperature of the Phoenix Contact 1675434?
What are the dimensions of the Phoenix Contact 1675434?
What is the description of the Phoenix Contact 1675434?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

