Connectors > Phoenix-Contact-1675191
Phoenix Contact 1675191
| Part Number: | Phoenix Contact 1675191 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1675191 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories Coupling Housing Straight Aluminum Die Cast Gray Powder |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1675191 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories Coupling Housing Straight Aluminum Die Cast Gray Powder
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Screw |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Height | 72.9996 mm |
| Length | 59.9948 mm |
| Width | 43.0022 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1675191
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the housing color of the Phoenix Contact 1675191 connector accessory?
What is the maximum operating temperature of the Phoenix Contact 1675191 connector accessory?
What are the dimensions of the Phoenix Contact 1675191 connector accessory?
What is the packaging type of the Phoenix Contact 1675191 connector accessory?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.