Connectors > Phoenix-Contact-1674684
Phoenix Contact 1674684
| Part Number: | Phoenix Contact 1674684 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1674684 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Heavy-Duty Rectangular F 42 POS Crimp ST Panel Mount |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1674684 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Heavy-Duty Rectangular F 42 POS Crimp ST Panel Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Panel |
| Current Rating | 10 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 10 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 42 |
| Number of Positions | 42 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 250 V |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1674684
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the gender of the connector?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the termination type of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.