Connectors > Phoenix-Contact-1674338
Phoenix Contact 1674338
| Part Number: | Phoenix Contact 1674338 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1674338 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories IP65 Sleeve Housing For Double Locking Latch Aluminum Die Cast |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1674338 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories IP65 Sleeve Housing For Double Locking Latch Aluminum Die Cast
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 75.9968 mm |
| Length | 119.9896 mm |
| Width | 43.0022 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1674338
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its purpose?
What is the housing color and material of the product?
What are the maximum and minimum operating temperatures for the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.