Connectors > Phoenix-Contact-1673902
Phoenix Contact 1673902
| Part Number: | Phoenix Contact 1673902 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1673902 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories IP65 Sleeve Housing For Double Locking Latch Aluminum Die Cast |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1673902 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories IP65 Sleeve Housing For Double Locking Latch Aluminum Die Cast
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Cable |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 64.9986 mm |
| Length | 94.0054 mm |
| Width | 43.0022 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1673902
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the housing color of the Phoenix Contact 1673902 connector accessory?
What is the maximum operating temperature of the Phoenix Contact 1673902 connector accessory?
What are the dimensions of the Phoenix Contact 1673902 connector accessory?
What is the packaging type of the Phoenix Contact 1673902 connector accessory?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.