Connectors > Phoenix-Contact-1673850
Phoenix Contact 1673850
| Part Number: | Phoenix Contact 1673850 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1673850 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories IP65 Sleeve Housing For Single Locking Latch Aluminum Die Cast |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1673850 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories IP65 Sleeve Housing For Single Locking Latch Aluminum Die Cast
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Aluminum |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 75.9968 mm |
| Length | 94.0054 mm |
| Width | 43.0022 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1673850
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the housing material and color?
What are the dimensions of the housing?
What are the operating temperature ranges?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.