Connectors > Phoenix-Contact-1673740
Phoenix Contact 1673740
| Part Number: | Phoenix Contact 1673740 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1673740 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector housing; Base Box Mount; Side Entry; B16; Locking Clip, 2 on Base Bottom | Phoenix Contact 1673740 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1673740 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector housing; Base Box Mount; Side Entry; B16; Locking Clip, 2 on Base Bottom | Phoenix Contact 1673740
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Base |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 67.0052 mm |
| Length | 116.9924 mm |
| Width | 56.9976 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1673740
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the housing color of the Phoenix Contact 1673740 connector?
What is the maximum operating temperature of the Phoenix Contact 1673740 connector?
What are the dimensions of the Phoenix Contact 1673740 connector?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
