Connectors > Phoenix-Contact-1673517
Phoenix Contact 1673517
| Part Number: | Phoenix Contact 1673517 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1673517 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories IP65 Sleeve Housing For Single Locking Latch Aluminum Die Cast |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1673517 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories IP65 Sleeve Housing For Single Locking Latch Aluminum Die Cast
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 45.0088 mm |
| Length | 72.9996 mm |
| Width | 43.0022 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1673517
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the housing color of the Phoenix Contact 1673517 connector accessory?
What is the maximum operating temperature of the Phoenix Contact 1673517 connector accessory?
What are the dimensions of the Phoenix Contact 1673517 connector accessory?
What is the housing material of the Phoenix Contact 1673517 connector accessory?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.