Connectors > Phoenix-Contact-1672945
Phoenix Contact 1672945
| Part Number: | Phoenix Contact 1672945 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1672945 |
| Qty Available: | |
| Description: | Heavy Duty Power Connectors HC-D 50-KMQ-76/ M1PG21 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1672945 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Heavy Duty Power Connectors HC-D 50-KMQ-76/ M1PG21
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Height | 75.9968 mm |
| Length | 81.9912 mm |
| Width | 55.9816 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1672945
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the housing color and material of the connectors?
What are the maximum and minimum operating temperatures for the connectors?
What are the dimensions of the connectors?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
