Connectors > Phoenix-Contact-1672932
Phoenix Contact 1672932
| Part Number: | Phoenix Contact 1672932 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1672932 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories IP54 Sleeve Housing For Single Locking Latch Zinc Die Cast |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1672932 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories IP54 Sleeve Housing For Single Locking Latch Zinc Die Cast
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Zinc |
| Mount | Cable |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Height | 48.006 mm |
| Length | 26.4922 mm |
| Width | 26.4922 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1672932
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the housing color and material?
What is the maximum and minimum operating temperature?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.