Cables and Wire > Phoenix-Contact-1671124
Phoenix Contact 1671124
| Part Number: | Phoenix Contact 1671124 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1671124 |
| Qty Available: | |
| Description: | Male Receptacle Straight Single Keyway 60VAC/DC 4A - SACC-EC-M12MS-5CON-PG9/05 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1671124 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Male Receptacle Straight Single Keyway 60VAC/DC 4A - SACC-EC-M12MS-5CON-PG9/05
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Multiple |
| Conductor Material | Copper, Tin |
| Contact Material | CuZn |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Front, Screw |
| Weight | 28.349523 g |
| Connector Type | Circular, Wire Leads |
| Connector Type A | Plug |
| Contact Gender | Male |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Positions | 5 |
| Orientation | Straight |
| Shielding | Unshielded |
| Voltage Rating | 60 V |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Wire/Cable Type | Individual |
| Cable Length | 500 mm |
| Length | 499.872 mm |
| Thread Size | M12 |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1671124
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.