Cables and Wire > Phoenix-Contact-1669796
Phoenix Contact 1669796
| Part Number: | Phoenix Contact 1669796 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1669796 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly Sensor/Actuator 1.5m 22AWG 5 POS Circular M |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1669796 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly Sensor/Actuator 1.5m 22AWG 5 POS Circular M
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 64.000012 g |
| Connector Type | Circular, Wire Leads |
| Connector Type A | Plug |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Male |
| Number of Positions | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8544420000 |
| Shielding | Unshielded |
| Voltage Rating | 160 V |
| Wire/Cable Type | Round |
| Cable Length | 1.5 m |
| Length | 1.499616 m |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1669796
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the connector type and plating of this cable assembly?
What is the cable length and wire/cable gauge of this cable assembly?
What is the current rating and voltage rating of this cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
