Cables and Wire > Phoenix-Contact-1668292
Phoenix Contact 1668292
| Part Number: | Phoenix Contact 1668292 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1668292 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly Sensor/Actuator 3m 22AWG 4 POS Circular SKT |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1668292 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly Sensor/Actuator 3m 22AWG 4 POS Circular SKT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black, Grey |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 101.900008 g |
| Connector Type | Circular, Wire Leads |
| Connector Type A | Circular |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 4 A |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Shielding | Unshielded |
| Wire/Cable Type | Round |
| Cable Length | 3 m |
| Length | 3 m |
| Wire/Cable Diameter | 4.7 mm |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1668292
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color of the cable assembly?
What is the connector type of this cable assembly?
What is the maximum operating temperature of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
