Connectors > Phoenix-Contact-1663394
Phoenix Contact 1663394
| Part Number: | Phoenix Contact 1663394 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1663394 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Power Heavy Duty Turn 1.6 Crimp Fem Diam. 0.14-0.37mm Ag | Phoenix Contact 1663394 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1663394 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Power Heavy Duty Turn 1.6 Crimp Fem Diam. 0.14-0.37mm Ag | Phoenix Contact 1663394
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Silver |
| Mount | Cable |
| Connector Type | Connector, PCB |
| Current Rating | 5 mA |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 5 V |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1663394
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the contact plating of the connector?
What is the maximum operating temperature of the connector?
What is the wire/cable gauge and wire gauge range of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
