Connectors > Phoenix-Contact-1663323
Phoenix Contact 1663323
| Part Number: | Phoenix Contact 1663323 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1663323 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector, Power, Heavy Duty, Insert Female 12P Crimp | Phoenix Contact 1663323 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1663323 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector, Power, Heavy Duty, Insert Female 12P Crimp | Phoenix Contact 1663323
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | PC |
| Current Rating | 10 A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Positions | 12 |
| Schedule B | 8536694030 |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Depth | 34 mm |
| Length | 34.2 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1663323
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the maximum operating temperature of the connector?
What is the current rating of the connector?
How many contacts does the connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.