Connectors > Phoenix-Contact-1656592
Phoenix Contact 1656592
| Part Number: | Phoenix Contact 1656592 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1656592 |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Connectors / Ethernet Connectors VS-SI-FP-2DSUB15 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1656592 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Connectors / Ethernet Connectors VS-SI-FP-2DSUB15
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Material | PBT |
| Material | PBT, Polybutylene |
| Mount | Front |
| Weight | 20.400005 g |
| Number of Ports | 2 |
| Height | 87.5 mm |
| Width | 51 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1656592
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color and housing material of the product?
How many ports does the product have?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.