Cables and Wire > Phoenix-Contact-1656291
Phoenix Contact 1656291
| Part Number: | Phoenix Contact 1656291 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1656291 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly; D-SUB shielded; 25 position; VS-25-DSUB-20-LI-1 0 | Phoenix Contact 1656291 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1656291 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly; D-SUB shielded; 25 position; VS-25-DSUB-20-LI-1 0 | Phoenix Contact 1656291
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Number of Pins | 25 |
| Weight | 172.600005 g |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male to Female |
| Schedule B | 8544420000 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Length | 1 m |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1656291
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
How many pins does the cable assembly have?
What is the length of the cable?
What is the color of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
