Cables and Wire > Phoenix-Contact-1655849
Phoenix Contact 1655849
| Part Number: | Phoenix Contact 1655849 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-1655849 |
| Qty Available: | |
| Description: | USB Cables / IEEE 1394 Cables VS-06-2X2X26C7/ 7-67/SD/ 7, 5 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-1655849 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
USB Cables / IEEE 1394 Cables VS-06-2X2X26C7/ 7-67/SD/ 7, 5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 525.259964 g |
| Connector Type A | Circular, Plug, Threaded |
| Connector Type B | Plug |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male to Male |
| Max Current Rating | 1 A |
| Cable Length | 7.5 m |
| Length | 7.49808 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1655849
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the cable?
What are the connector types of this cable?
What is the cable length?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

